Projekt „Tęcza Średniowiecza” – barwy wczesnośredniowiecznej Polski

8 marca 2016

Ludzie wczesnego średniowiecza uwielbiali kolor, kochali się nim otaczać, a w szczególności nosić na sobie. Sztuka barwienia tekstyliów była wówczas bardzo rozwinięta.

tecza (4)

Farbiarze wczesnośredniowieczni potrafili uzyskać dosłownie wszystkie kolory tęczy, ale niektóre z nich kochano bardziej niż inne. Na naszych ziemiach numerem jeden była czerwień – nie dość, że najładniejsza, to jeszcze skutecznie odpędzała złe moce. Dobra była także czerń, brąz, żółty…

tecza (3)

Barwnika dostarczały rośliny i zwierzęta – zbiór i przygotowania surowca to osobna sztuka. Sam proces farbowania był czynnością tajemniczą, tabuistyczną, wykonywaną najprawdopodobniej tylko przez kobiety. Echa sztuki barwierskiej wczesnego średniowiecza możemy dziś odnaleźć w farbiarstwie ludowym. informacje o niej znajdujemy także w źródłach pisanych i ikonografii, ale nimi trzeba się posługiwać wyjątkowo ostrożnie.

 tecza (2)

Rozwijająca się archeologia eksperymentalna i rosnąca popularność barwienia naturalnego sprawia, że dowiadujemy się coraz więcej o barwach wczesnego średniowiecza ale wiele zagadek wciąż pozostaje bez rozwiązania. Czy Słowianie ubierali się na niebiesko? Do czego właściwie służyły pasiaki? Jak uzyskać naprawdę czerwoną czerwień?

 

Zapraszam na Festiwal Słowian i wikingów w Wolinie. Będę tam snuć opowieść o kolorach sprzed tysiąca lat i o tym, jak możemy je badać dzisiaj.

 

Katarzyna Stasińska